Minamiza

Wstępniak

Trafiłeś na nowego bloga i pewnie od razu ciśnie ci się pytanie: o czym tu będzie i po co? Cóż, formuła przedstawiania swojej wizji, własnego oglądu Japonii stała się … poniekąd popularna w polskiej blogosferze. I wygodna, wpisująca się w gatunek bloga – przedstawiam moje, subiektywne poglądy.

Pierwszego bloga o Japonii zacząłem pisać 2012. Było już tego trochę … O kulturze Japonii, o samym Genji Monogatari, o języku japońskim, gramatyce, o nauczaniu języka. Ostatnio miałem dość długą przerwę.

A jednak potrzeba dzielenia się moją wiedzą (zwłaszcza o średniowiecznej Japonii – no, bo powiedzcie, kto w polskiej blogosferze pisze o Narze, czy Heianie?) była bardzo silna. Może to, że dokładnie za 8 dni będę w Osace i jadę do Japonii po … 15 latach przerwy, traktując te 7 dni jako taką podróż nostalgiczną – może to będzie dla mnie kikkake (jak powiedzieliby Japończycy), aby ten blog ruszył i poleciał? Oby …

Jakie treści tutaj znajdziecie? O wszystkim, czym zajmuję się zawodowo oraz w ramach hobby. O zawodzie tłumacza – zarówno przysięgłego, czy technicznego (symultanicznego też), ale także – tłumacza literatury, dydaktyka przekładu. O polskich przekładach literatury japońskiej (tak, będą od czasu do czasu recenzje). O języku japońskim (moi studenci wiedzą, że najbardziej uwielbiam gramatykę), pomysłach na ciekawe lekcje językowe, ewaluacji poziomów nauczania. O literaturze i kulturze Japonii (zwłaszcza tej średniowiecznej). Akurat tak się zdarza, że … nie mam od 2 lat wykładów z kultury Japonii na mojej uczelni – to dla badacza tejże kultury jest taka posucha, pustynia, że chce mi się gadać do ścian. Więc przynajmniej tutaj będę się wypisywał dla was. O kanji, które są moim kolejnym konikiem. O sztuce japońskiej … O polskiej japonistyce (najnowszych projektach, ciekawych publikacjach).

Oczywiście, znajdziecie też tutaj szczegółową relację z moich 7, bardzo aktywnie spędzonych dni w Osace – Kioto – Narze. Startuję z tym materiałem już za tydzień. A wszystkie zdjęcia z tej podróży znajdziecie na moim Instagramie @kwolszphoto (z którego feed jest w stopce bloga).

Czas podać informację, jak można obserwować tego bloga? Na pasku znajdziecie link do kanału RSS i tak chyba najprościej. Ponadto, wpisy będą reblogowane na fanpage’u na FB: Oczami japonisty – Krzysztof Olszewski (na tym fanpage’e również znajdziecie wszystkie fotki z mojego wyjazdu i nie tylko) a także w serwisie agregującym blogi Bloglovin’

Zapraszam również do obserwowania innych mediów społecznościowych, w których się udzielam – linki poniżej:

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On PinterestVisit Us On LinkedinCheck Our Feed

A po moim przyjeździe z Japonii … pojawi się nawet podcast. Ale na razie nie zdradzę tematu, ciii … niespodzianka. Tym bardziej chyba warto tutaj być 🙂

Na koniec krótki disclaimer – to jest blog, który rządzi się regułami gatunku. Nie jest to w żadnym razie kanał mojej komunikacji naukowej, jak również nie reprezentuję tutaj ani mojej obecnej uczelni, ani też żadnej, na której wcześniej pracowałem. Oczywiście, dzieląc się moją wiedzą będę starał się być obiektywny i przygotowywać wpisy zgodnie z najnowszym stanem badań, ale jednak jest to tylko blog. Mogę sobie tutaj pozwolić na subiektywne sądy, luźne wpisy, czasem będę chciał was sprowokować do dyskusji. Czyli krótko: the views are my own!

Zapraszam do śledzenia tego bloga, polubienia fanpage’a, komentowania wpisów. Zaś więcej o autorze dowiecie się z zakładki: O mnie.

About the author

Japonista, kulturoznawca, tłumacz literatury japońskiej, tłumacz symultaniczny i konsekutywny języka japońskiego.

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *