Komu dom w Japonii?

Mieć dom w Japonii?

Marzenie, prawda? Dla każdego fana Japonii to bajka. Jeszcze założyć tam rodzinę, znaleźć pracę, oglądać każdego ranka Fuji z okna, czy z własnego rotenburo …

O perspektywach znalezienia na tych 6852 wyspach partnerki/partnera i godziwego zatrudnienia nie będę się wypowiadał … Jak nie spróbujesz, to się nie dowiesz xD.

Natomiast dzięki inicjatywie rządu Japonii Twoje osiedlenie się na wyspach może okazać się … odrobinę łatwiejsze. Otóż, Japończycy policzyli, że w całym kraju jest około 8 milionów bezpańskich domów/mieszkań (a do 2033 liczba ta ma wzrosnąć do 21 milionów! – tak prognozują, opierając się na kiepskich wskaźnikach demograficznych). Od jakiegoś czasu władze rozdają te domu … prawie za darmo.

Nie wierzysz? Tutaj link do artykułu po polsku, a tutaj strona internetowa akcji 「田舎の生活」 inaka no seikatsu (życie na wsi), gdzie możesz sobie poprzeglądać oferty (niestety, w j. japońskim – no, ale zaraz, musisz znać ten język, jeśli zamierzasz tam się osiedlić, wierz mi!).

Przeglądałem, … butów nie urywa. Jest sporo domów za absolutny bezcen, niektóre faktycznie za darmo. Władze lokalne obiecują w wielu prefekturach, że dołożą się do remontu. Wygląda jak piękna baśń i wiadomość już stała się viralem. Ale, ale … pewnie są miliony takich ALE. Na moje niewprawne oko człeka, który z budowlanką nigdy nie miał do czynienia, domy wyglądają na rudery, są na zupełnym odludziu (choć odludzie w Japonii to … rzecz względna). Załatwienie kredytów, środków pomocowych dla gaijina może się okazać drogą przez mękę …

Ale może to jest ten Twój los na loterii? Jeśli masz odwagę totalnie wywrócić sobie swoje życie … Pamiętaj tylko, że nie biorę odpowiedzialności za skutki tego wpisu – przed podjęciem jakichkolwiek działań koniecznie zatrudnij dobrego prawnika i tłumacza japońskiego xD. I uzbrój się w bardzo dużo … zenistycznej pokory i cierpliwości.

Bardzo jestem ciekaw, ilu Polaków dzięki tej akcji zamieszka na stałe w Japonii? Może Ty, który czytasz mojego bloga będziesz jednym z nich?

Jak mawiał Ryouma Sakamoto, jeden z przywódców powstania przeciwko shogunatowi w 1867:

Gdy raz okażesz silną wolę, nie wolno ci już potem zwątpić. Nawet jeśli nie osiągniesz celu, masz na drodze do tego celu umrzeć!

Znajdź swój dom w Japonii. Miłego osiedlania się 🙂

0

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *